* 
* 
* 
* 
Drošības kods*

Nevarat salasīt? Nomainīt bildi!

  
* - lauki aizpildāmi obligāti

Reģistrēties     Aizmirsu paroli     Lietotājvārds:   Parole:  
Pirkumu grozā 0 preces
pievienots 28.08.2018, 10:00

Saindēšanās ar tvana gāzi

 
Iestājoties aukstākam laikam, cilvēki sāk izmantot autonomās apsildīšanas ierīces un kurināt krāsnis - arvien aktuālāka problēma kļūst saindēšanās ar tvana gāzi.

 


Tvana gāze jeb oglekļa monoksīds rodas, nepilnīgi sadegot malkai jeb citam kurināmajam, gadījumā, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves.

 

Tvana gāze ir bez krāsas un smaržas, to praktiski nav iespējams sajust, ja vien telpa nav aprīkota ar speciālu tvana gāzes detektoru.
Tādēļ NMP dienesta mediķi atgādina, ka kurinot krāsnis, iedzīvotājiem jābūt ļoti piesardzīgiem. Pēdējā laikā aizvien vairāk tiek runāts par saindēšanos ar tvana gāzi arī moderno gāzes apkures sistēmu dēļ, tāpēc aicinām neatlikt savas apkures sistēmas pārbaudi.

Saindēšanās ar tvana gāzi var notikt, ja par ātru tiek aizvērts dūmvada aizbīdnis un gāze sāk izplatīties dzīvojamā telpā. Tāpat iespējama saindēšanās, ja, izmantojot autonomo gāzes apkuri, telpā netiek nodrošināts atbilstošs skābekļa pieplūdums.

 

Iekļūstot asinīs tvana gāze veido savienojumu, kurš neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts. 
Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults. Bīstami, ja saindēšanās notiek naktī, jo cilvēks var aiziet bojā miegā.   
 

 

Par saindēšanos ar tvana gāzi liecina:

 • galvas reiboņi,

 • galvassāpes,

 • redzes traucējumi,

 • elpošanas traucējumiem,

 • vemšana,

 • bezsamaņa.


Ja telpā izplūdusi tvana gāze, mediķi iesaka:
 • nekavējoties atvērt logus un durvis, lai strauji samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā.

 • vislabāk ir iziet ārā no telpām svaigā gaisā.

 • ja tiek novēroti augstāk minētie veselības traucējumi, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.


Iespējamā profilakse - īpašu tvana gāzes detektoru uzstādīšana.

 

 

Avots: http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/padomi/tvana_gaze/

 

Dzīvību var izglābt tvana gāzes detektori

 

Apkures iekārtu drošu ekspluatāciju garantē ne tikai pareiza, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām veikta apkures iekārtu izbūve. Apkures iekārtu izmantošanas drošību paaugstina arī gāzu noplūdes brīdinājuma ierīces, kuras signalizē par draudošajām briesmām.

 

No saindēšanās ar oglekļa monoksīdu iespējams izvairīties, mājoklī uzstādot tvana gāzes detektoru. Ja tvana gāzes koncentrācija pārsniegs pieļaujamo līmeni, detektors ar skaņas signālu (80–85 dB, kas tiek definēts kā nogurdinošs un traucējošs troksnis jeb rokkoncerta skanējums) brīdinās mājokļa iemītniekus par draudošajām briesmām.

 

Pārdošanā ir plašs detektoru klāsts - dūmu detektori, atklātas uguns sensori, dabasgāzes noplūdes, tvana gāzes (CO) un ogļskābās gāzes (CO2) detektori. Tāpēc, izvēloties šādu ierīci, jāpievērš uzmanība, kādam nolūkam katra no tām ir paredzēta: detektori ārēji ir visai līdzīgi, taču katrs reaģē uz atšķirīgām telpas gaisa sastāvdaļām un īpatnībām.

 

"Bīstami var būt arī gāzes apkures katli, kas atrodas daudzos dzīvokļos un privātmājās."

 

Tvana gāzes detektorus uzstāda 1,5 metru augstumā no grīdas un ne tālāk par septiņiem metriem no tvana gāzes rašanās avota. Tvana gāzes detektori maksā no 15 līdz 50 un vairāk eiro. Pārdošanā atrodami arī universāli detektori, kas ziņo par dūmiem un tvana gāzi. "Taču šīs ietaises piedāvā tikai dažas firmas," saka Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vecākā konsultante Vineta Ore. "Tie ir nopērkami veikalos, kā arī internetveikalos."

 

Pērn PTAC veica septiņas pārbaudes, kuru laikā izņemti septiņi tvana gāzes detektoru modeļi (pavisam 21 vienība) un nodoti testēšanai laboratorijā, lai pārbaudītu iekārtu darbību dažādā tvana gāzes koncentrācijā. Šīs ietaises tika atrastas internetā.  

 

Kā liecina izpēte, noteiktiem standartiem un vispārējām drošuma prasībām neatbilst pieci modeļi. Divos no tiem tika atklāti pieļaujami riski, bet pārējie trīs modeļi, no kuriem viens - Ķīnas ražojums - vispār nedod signālus arī tad, kad ir sasniegta bīstama tvana gāzes koncentrācija. Otrs ir pēc poļu uzņēmuma pasūtījuma Ķīnā ražots detektors, kas savukārt signalizē tad, kad vēl nav izveidojusies bīstama tvana gāzes koncentrācija. Tas nozīmē, ka šādas iekārtas signalizēs bez iemesla un, kas ir pats ļaunākais, ļaudis kļūs nevērīgi, izdzirdot brīdinājuma signālu. Standartiem neatbilstošais trešais modelis savukārt ir izgatavots Vācijā, un tam ir kalibrēšanas sistēmas problēmas: šī ierīce nedod signālu pie vienas noteiktas tvana gāzes koncentrācijas daudzuma, bet visos pārējos gadījumos ar 85 decibelu jaudu ziņo par šīs gāzes klātbūtni.

 

"PTAC ekspertīžu rezultāti liecina, ka nedrošākās preces ir tās, kuras nav novērtētas saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, tāpēc patērētājiem ir svarīgi izvēlēties atbilstošas ierīces," uzsver V.Ore.

 

Tādēļ, pirms izvēlēties tvana gāzes detektorus, PTAC pircējiem iesaka būt vērīgiem:

 • detektori ir identificējami – jābūt norādītam to modelim, preces ražotājam, ražošanas datumam, identifikācijas elementam (piemēram, artikuls vai EAN kods utt.), tiem jābūt marķētam ar CE zīmi;
 • uz iekārtām jābūt atsaucei uz standartu NE 50291-1 "Elektroaparāti oglekļa oksīda noteikšanai dzīvojamās telpās. 1.daļa "Testēšanas metodes un veiktspējas prasības";
 • detektoram jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai valsts valodā ar norādījumiem par ierīces izvietošanu un uzstādīšanu, par trauksmes signāliem, par iekārtas darbības indikatoriem un paredzamo iekārtas kalpošanas (darbības) laiku.

 

Tvana gāzes detektoru tirgus uzraudzību PTAC turpinās arī šogad. Taču šā tipa detektorus (atšķirībā no dūmu detektoriem) obligāti uzstādīt gan nevajadzēs.

 

Lai samazinātu ugunsgrēkos bojāgājušo un cietušo skaitu, jaunajā Ugunsdrošības noteikumu projektā, kas šobrīd ir saskaņošanas procesā, paredzēts, ka no 2017.gada 1.jūlija visi mājokļi būs jāaprīko ar dūmu detektoriem. Ārvalstu pieredze liecina, ka prasību par dūmu detektoru uzstādīšanu mājokļos ieviešana ievērojami samazina bojāgājušo skaitu.

Avots: https://lvportals.lv/skaidrojumi/277557-viltiga-slepkava-tvana-gaze-ka-glabt-desmitiem-cilveku-dzivibu-2016